Kredyty mieszkaniowe
Kredyty mieszkaniowe nazywane są inaczej kredytami hipotecznymi. Po kredyty mieszkaniowe sięga coraz większa ilość osób, gdyż niejednokrotnie jest to dla nich jedyna szansa na posiadanie własne domu, mieszkania czy też innej nieruchomości. Kredyty mieszkaniowe zabezpieczane są tak zwaną hipoteką, co w praktyce oznacza, że w razie niespłacania przez klienta kredytu, bank ma możliwość dysponowania dana nieruchomością. System wypłaty pieniędzy z kredytu mieszkaniowego jest ściśle określony przez bank i inaczej wygląda podczas zakupu mieszkania, a inaczej podczas budowy domu. Kredyty mieszkaniowe udzielane są zazwyczaj na dłuższy okres, sięgający nawet 40 lat. Dostępne są kredyty w polskich złotych oraz w walucie obcej.
Pożyczki hipoteczne
Pożyczka hipoteczna bardzo często mylona jest z kredytem hipotecznym. Pożyczka w odróżnieniu od kredytu może zostać spożytkowana na dowolny cel. Podobnie jak w przypadku kredytu zabezpieczeniem dla banku udzielającego kredytu, jest hipoteka nieruchomości. Pożyczki hipoteczne są bardzo atrakcyjne dla klientów, gdyż ich oprocentowanie jest dużo niższe niż tradycyjnych kredytów konsupmpcyjnych. Pożyczki hipoteczne udzielane są do wysokości 70% wartości nieruchomości, jednak ostateczna decyzja o wysokości pożyczki zostaje podjęta przez bank. Pożyczki hipoteczne udzielane są w polskiej walucie oraz w walucie obcej. Pamiętać jednak należy, że wzięcie pożyczki hipotecznej wiąże się z tym, iż w przypadku zaprzestania spłaty kredytu nieruchomość, która obciążona jest hipoteką, może zostać sprzedana.
Kredyty konsolidacyjne
Kredyty konsolidacyjne to kredyty udzielane osobom, które mają już na swoim koncie kilka innych zobowiązań finansowych. Dzięki kredytom konsolidacyjnym klient banku ma możliwość spłaty swoich wszystkich zobowiazań i pozostania tylko z ratą kredytu konsolidacyjnego. Konsolidacja kredytów jest bardzo opłacalna, gdyż odsetki naliczane są tylko od jednej kwoty i według jednych zasad. Kredyt konsolidacyjny udzielany jest na okres nawet 35 lat. Procedura udzielania kredytu konsolidacyjnego jest podobna do udzielania każdego innego kredytu. Zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego jest zazwyczaj hipoteka. Wiele banków umożliwia ustanowienie hipoteki na nieruchomości tzw. żyranta – osoby trzeciej. Kredyty konsolidacyjne udzielane są w złotówkach oraz w walucie obcej.
Rodzina na swoim
Rodzina na swoim to program umożliwiający skorzystanie z tak zwanego kredytu preferencyjnego. Oznacza to, że część odsetek kredytu dofinansowywana jest przez państwo. Dofinansowanie to trwa 8 lat. Program ten cieszy się ogromną popularnością, jednak nie jest dostępny dla każdego. Obecnie o kredyt z dopłatą ubiegać się mogą małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dziecko, osoby niepozostające w związku małżeńskim. Oprócz tego istnieje szerg obwarowań dotyczących tego jaki metraż domu czy mieszkania przysługuje poszczególnym grupom, a także jak jest maksymalny koszt metra takiej nieruchomości. Kredyt w ramach programu Rodzina na swoim przysługuje tylko i wyłącznie osobom, które nie są właścicielami lub współwłaścicielami budynku lub lokalu mieszkalnego. Pamiętać należy, że nie każdy bank udziela tego typu kredytów preferencyjnych.
Kredyty refinansowy
Kredyt refinansowy to kredyt umożliwiający spłatę wcześniejszego kredytu mieszkaniowego i przeniesienie zobowiazań do innego banku. Przeniesienie kredytu może okazać się bardzo korzystne dla klienta. Banki wciąż zabiegają o nowych klientów, oferując coraz to atrakcyjniejsze oprocentowanie. Dlatego klienci mając taką możliwość, dowolnie wybierają bank proponujący atrakcyjniejsze warunki i tam przenoszą swój kredyt. Banki szacują, że z możliwości przeniesienia kredytu corocznie korzysta około 7% wszystkich kredytobiorców. Pamiętajmy, że przeniesienie kredytu nie zawsze będzie dla nas korzystne. Dlatego zamim zdecydujemy się na kredyt refinansowy koniecznie porównajmy wszelkie istotne elementy umów kredytowych.
Kredyty gotówkowe
Kredyty gotówkowe wybierane są najczęściej przez osoby nagle potrzebujące gotówki. Inaczej określane są jako pożyczki pieniężne. Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany na dowolny cel. Banki nie wymagają od klientów starających się o kredyty gotówkowe, żadnego wkładu własnego. Nie są wymagane dodatkowe zabezpieczenia oraz poręczyciele. Większość banków nie wprowadza również dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Niestety zazwyczaj oprocentowanie kredytów gotówkowych jest dość wysokie, co przy długim okresie spłaty i wysokiej kwocie kredytu, może okazać się mało atrakcyjne. Dodatkową opłatą naliczaną przez banki udzielające kredytów gotówkowych jest tak zwana prowizja, która w zależności od banku wynosi ok. 5%. Maksymalna wysokość udzielanego kredytu ustalana jest przez bank na podstawie tzw. zdolności kredytowej.
Kredyty samochodowe
Zakup samochodu bardzo często staje się ogromnym wyzwaniem. Jest nim szczególnie w przypadku osób kupujących swoje pierwsze auto i szukających dodatkowego źródła finansowania tego właśnie zakupu. Zdobycie odpowiednich pieniędzy na nowy samochód nie jest bowiem tak łatwym zadaniem jakby mogło się wydawać. Z pomocą mogą przyjść jednak banki oferujące kredyty samochodowe na coraz liberalniejszych warunkach. W tej sytuacji na nowy samochód będzie stać praktycznie każdego, kto o kredyt samochodowy wystąpi. Posiadacze rachunków osobistych mają także znacznie większą szansę na to, że pożyczka zostanie im udzielona na jeszcze lepszych warunkach. W takim przypadku bank nie będzie żądać od klientów starających się o kredyt samochodowy dodatkowych dokumentów potwierdzających źródło otrzymywanych dochodów. Wystarczy bowiem jedynie wyciąg z rachunku. Kredyt będzie można więc otrzymać jeszcze tego samego dnia. W ostatnich latach kredyty samochodowe stały się więc jeszcze popularniejszą formą finansowania zakupu nowych samochodów, praktycznie każdy salon samochodowy posiada także podpisane umowy z bankami, które w swej ofercie posiadają właśnie ten produkt finansowy.