Rachunki firmowe

Prowadzenie firmy to zadanie dośc trudne. Zarówno jeśli chodzi o wszystkie formalności jakie mamy do załatwienia w urzędach jak również w późniejszym terminie, kiedy zaczniemy zarządzać naszym przedsiębiorstwem. Prócz rejestracji w US, zadeklarowaniu do ZUS musimy również posiadać rachunek firmowy poprzez który będziemy realizować wszystkie płatności firmowe, jak również rozliczać się ze wspomnianym ZUS i US w sprawach podatkowych. Do posiadania przynajmniej jednego konta bankowego obliguje nas również prawo. Ta obligatoryjność obowiązuje wszystkich przedsiębiorców bez wyjątku. Oczywiście tutaj możemy wybierać rachunki firmowe w sposób dowolny. Możemy je łączyć ze sobą w różnorodny sposób – mogą to być linie kredytowe jak też rachunki walutowe. Obecnie oferta banków gdy chodzi właśnie o rachunki firmowe jest nadzwyczaj bogata. Dlatego każdy przedsiębiorca może dopasować rachunek firmowy do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Księgowość

Firma nie może sprawnie funkcjonować jeśli jego pracownicy nie będą w stanie sprawnie poradzić sobie z obowiązkami, które na nich ciążą. Przedsiębiorstwo nie może też działać prawidłowo jeśli nie będzie we właściwy sposób prowadzona jego księgowość. W dużych firmach, spółkach prawa handlowego ten problem nie jako odchodzi, gdyż rachunkowość i księgowość jest prowadzona przez zewnętrzne biuro rachunkowe, zajmujące się cała „papierkową robotą”. W przypadku jednoosobowych firm sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana przez wzgląd na to, że księgowość firmowa prowadzona jest we własnym zakresie a tym samym firma oszczędza środki na realizację bieżących celów i pozostałe środki może przeznaczyć chociażby na inwestycje w jej infrastrukturę. Innym rozwiązaniem dobrze sprawdzającym się w małych przedsiębiorstwach jest księgowość online prowadzona poprzez specjalnie do tego celu przystosowane platformy działające w sieci. Tutaj raz wprowadzone dane nie muszą być zmieniane, a jedynie modyfikowane. Dokumentów nie trzeba również przechowywać na swoim dysku. Są one przechowywane na serwerach firm obsługujących internetową księgowość.

Kredyty dla firm

Finansowanie działalności gospodarczej to sprawa najważniejsza dla każdego przedsiębiorcy. Nie mając środków na bieżące potrzeby firma nie tylko nie będzie szła naprzód, lecz z biegiem czasu będzie mieć również problemy z regulowaniem swych bieżących zobowiązań. Dlatego właśnie zapewnienie sobie finansowania musi nastąpić jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem działalności. Gdy nie mamy dostępu do dotacji unijnych na działalność jedyna możliwość to kredyty dla firm udzielane przez wszystkie polskie banki. Oczywiście, jako przedsiębiorca wcale nie musimy decydować się na pierwszą lepszą ofertę kredytową, którą zaproponuje nam doradca. Jego rolą jest bowiem porównanie dostępnych na rynku ofert kredytów firmowych, pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów i negocjacje. Samodzielne zdobycie kredytu dla firm może okazać się trudne jeśli nie posiadamy zabezpieczenia lub dobrego biznesplanu – często jedynej szansy na to, aby kredyt otrzymać. Łatwiejszy dostęp do kredytów firmowych mają natomiast przedsiębiorcy, których firmy działają na rynku od 6 miesięcy w górę. Wówczas kredyt firmowy w rachunku bieżącym można otrzymać jeszcze tego samego dnia. Bank ma bowiem dostęp do danych finansowych poprzez wyciąg z konta.

E- sklepy

Internet daje coraz większe możliwości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób widzi swoją szansę, aby przy jego pomocy prowadzić swój biznes. Jedną z najpopularniejszych form działalności internetowej są e-sklepy, działające na niemal identycznych zasadach jak tradycyjne. Jednak ich właściciele mogą docierać do znacznie większego grona klientów, a co za tym idzie sprzedawać więcej i szybciej niż kiedykolwiek. Kiedy więc chcesz działać w tym właśnie biznesie powinieneś przemyśleć nie tylko strategię działania lecz również jej zakres. Pozwoli to na sformułowanie najważniejszych założeń, m.in. określenie towaru, którym będziemy handlowali. Umiejętność znalezienia niszy na coraz trudniejszym rynku internetowym to kwestia kluczowa. Otwierając swój pierwszy sklep internetowy przygotować się musimy również na początkowe koszty i to wcale nie na wydatki związane z zakupem towaru. Pierwsze opłaty poniesiemy już w chwili zakupu domeny internetowej oraz serwera na którym będzie nasz sklep internetowy umieszczony. Następny krok to oczywiście wybór oprogramowania przy pomocy którego będziemy go obsługiwać. Dysponując odpowiednim środkami możemy zdecydować się na oprogramowanie dedykowane, a więc stworzone tylko i wyłącznie pod nasze potrzeby. Gdy jednak nie chcemy zbyt dużo inwestować wybierzmy ogólnodostępne oprogramowanie, dające się łatwo dopasować do naszych wymagań.

Leasing

Prowadzenie firmy nie może odbywać się bez zapewnienia przedsiębiorstwu odpowiedniego zaplecza. Często jednak młodych przedsiębiorców nie stać na wydatki związane z zakupem niezbędnej infrastruktury umożliwiającej sprawne działanie. Receptą w tym przypadku może być leasing. Dzięki niemu możemy wziąć w wynajem praktycznie wszystko – od samochodów poprzez maszyny i całe linie produkcyjne, na sprzęcie komputerowym kończąc. Ta metoda finansowania jest więc bardzo dobrym wyjściem z sytuacji pomimo nawet tego, że leasingodawcy nie udzielają wsparcia jeśli firma działa na rynku od kilku miesięcy. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki. Przykładem może być chociażby jedna z najdłużej działających na rynku firm oferująca leasing dla podmiotów gospodarczych działających krócej niż pół roku na rynku. Dla przedsiębiorców jest to więc bardzo duże ułatwienie nie tylko w kwestii dostępu do dodatkowych możliwości rozwoju własnego biznesu, lecz również oszczędności wobec urzędu skarbowego. Leasing można bowiem odliczyć od podatku, a więc pieniądze jakie znajdą się po tej operacji na firmowym rachunku mogą być znaczące. Dzięki nim firma może przetrwać chociażby obecne spowolnienie gospodarcze.

Informacja gospodarcza

Wydaje się, że prowadzenie firmy to bardzo prosta i łatwa sprawa. Takie są jednak tylko początki, kiedy wszystko idzie po myśli przedsiębiorcy. Jednak jak to w życiu bywa zawsze prędzej czy później pojawią się problemy w firmie, głównie finansowe związane z niewywiązaniem się kontrahentów z zawartych z nami umów. Jest jednak recepta na to, aby taki podmiot sprawdzić czy nie posiada on zaległych faktur wobec innych podmiotów. Co więcej informacja tego typu wcale nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie przedsiębiorców. Dotyczyć ona może również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Dzięki zawartym w informacji danym każdy, kto tylko wyrazi takie życzenie może z informacji gospodarczej dowiedzieć się wszystkiego o danej osobie czy firmie, która ma wobec niego zobowiązania, jak również poznać szczegóły jej działania. Dlatego właśnie jest to narzędzie tak skuteczne, z którego zaczyna korzystać coraz większa liczba osób i przedsiębiorstw, celem zabezpieczenia swych interesów. W Polsce działają trzy jednostki udzielające informacji gospodarczej. Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną jest Krajowy Rejestr Długów, gdzie po wniesieniu niewielkiej opłaty można sprawdzić kontrahenta pod kątem prawnym, jak również poznać jego zobowiązania w niespełna kilka godzin.

Faktoring

Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój przedsiębiorczości. Niestety idą za tym również niezapłacone zobowiązania wobec przedsiębiorców, którzy do niedawna praktycznie zostawali pozostawiani samym sobie. Odkąd jednak pojawił się faktoring sytuacja z roku na rok zaczyna się poprawiać. Dotychczas przedsiębiorca, który nie mógł „ściągnąć” od dłużnika swych należności praktycznie nie mógł nic zrobi. Dziś, aby to uczynić, może skorzystać z usług wyspecjalizowanych podmiotów – firm factoringowych, które bez jego udziału zajmą się wyegzekwowaniem należności od nierzetelnych kontrahentów, za odpowiednią prowizją. Korzystając z takiego rozwiązania i decydując się na współpracę przedsiębiorcy odchodzą trudności z formalnościami jakie musiałby dopełnić, aby pieniądze odzyskać. Od momentu podpisania umowy o factoring te problemy po prostu znikają – przechodzą na firmę factoringową, która egzekwuje długi, w najbardziej dogodny dla niej, zgodny w prawem sposób. Dlatego też factoring to forma w której tworzeniu najczęściej biorą udział banki wraz z instytucjami, których nie obowiązuje prawo bankowe. Przedkłada się jednak w znaczący sposób na ściągalność zobowiązań.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją