Inwestowanie w złoto

Czwartek, 15 listopad 2012

Gold_Bars.jpg

Złoto jest bardzo odporne na wahania rynkowe. Ludzie używają go już od ponad trzech tysięcy lat. Inwestują w nie nie tylko osoby prywatne, ale przede wszystkim duże instytucje finansowe. Chronią one w ten sposób swoje fundusze przed zawirowaniami finansowymi.

 

Oszczędzanie

Złoto to pewny sposób na oszczędzanie i zadbanie o przyszłość, znany już od setek lat. Złote wyroby zawsze można było sprzedać. Dziś w ten kruszec inwestuje się długoterminowo, czyli na co najmniej kilka lat. Największy zwrot z inwestycji w złoto może dać inwestycja w złote monety. Kruszec ten jest dobrym zabezpieczeniem w przypadku upadku systemu monetarnego, zamieszek, wojen oraz zapewnia płynność i bezpieczeństwo finansowe w razie kryzysu gospodarczego.

 

Inflacja

Złoto charakteryzuje się wysoką odpornością na inflację. Inwestycja w ten kruszec jest w większości przypadków opłacalna, zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji. Wartość złota nie zależy od decyzji polityków czy koniunktury gospodarczej. Na świecie jest ograniczona ilość złota, rośnie natomiast liczba chętnych do jego zakupu. Powoduje to stały wzrost jego wartości. Coraz trudniejsze jest wydobycie złota. Rosną koszty pracy, a zasoby są położone coraz niżej. Przykładowo w RPA w latach 70-tych wydobywano ok. 1000 ton rocznie, a w roku 2010 wydobyto jedynie 200 ton.

 

Jak zainwestować w złoto?

Możemy inwestować bezpośrednio i pośrednio. W przypadku inwestycji bezpośredniej kupujemy konkretne produkty. Wadą tego rozwiązania jest ryzyko kradzieży. Dlatego też wielu inwestorów deponuje swoje kosztowności w banku. Oprócz inwestycji w sztabki złota, inwestorzy wybierają również złote monety, które dodatkowo mają wartość kolekcjonerską. Możemy zdecydować się też na inwestycje pośrednie. Mogą to być przykładowo konta złota, certyfikaty złota, akcje kopalń złota czy fundusze złota i inne. Poniżej zostały one po kolei scharakteryzowane.

 

Konta

Sposób ich funkcjonowania jest zbliżony do kont papierów wartościowych. Fizycznie nie nabywamy kuszcu, ale otrzymujemy zapis księgowy potwierdzający jego zadeklarowaną ilość. Korzyścią takiego rozwiązania jest brak kosztów przechowywania kruszcu. Nie ma też potrzeby martwienia się o ubezpieczenie i ewentualne skutki kradzieży. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Podstawowa wada to ryzyko ogłoszenia upadłości przez inwestora lub dilera. Inaczej jest w przypadku, kiedy oddajemy złoto w depozyt. W tym przypadku jednak musimy pamiętać o kosztach związanych z przechowywaniem złota i jego ubezpieczeniem.

 

Certyfikaty na złoto

Są to papiery wartościowe stanowiące potwierdzenie posiadania złota, które chętnie są wybierane jako alternatywa dla depozytu złota w formie materialnej. Podstawową zaletą jest możliwość łatwego sprzedawania certyfikatów, która nie pociąga za sobą konieczności fizycznego transportu złota. Należy wymienić równiez wady: brak gwarancji ze strony państw, a także płynna wartość, która może również spaść. Nie zawsze akcje kopalń złota rosną wraz ze wzrostem wartości wydobywanego w nich kruszcu. Wpływ na to mają takie aspekty jak zarządzanie kopalnią czy czynniki makroekonomiczne.

 

Kontrakty na złoto

Bardziej odpowiednim terminem w tym przypadku będzie "granie", aniżeli inwestowanie. Kontrakty na złoto wiążą się niestety z wysokim ryzykiem.

 

Pośrednie inwestycje w złoto

Pośrednio inwestujemy w złoto np. kupując akcje spółek wydobywczych lub dilerów zajmujących się obrotem metalami szlachetnymi. Najlepszym jednak sposobem jest inwestowanie w fizyczny kruszec. Nie podlega on zawirowaniom gospodarczym, które mają wpływ na wiele firm na rynku. Decydując się na zakup monet, zamiast sztabek – należy pamiętać, że są one trochę droższe od tych drugich.

 

Zalety inwestycji w złoto

Jest to alternatywa do popularnego inwestowania w akcje i obligacje. Złoto jest mniej wrażliwe na zawirowania na rynku finansowym, co czyni je skuteczną metodą na inwestowanie w czasie kryzysu. Złoto jest również odporne na wahania rynku spowodowanych zmianą kursów akcji i obligacji.

Doświadczeni inwestorzy doradzają, żeby kupować złoto w takich ilościach i w taki sposób, żeby móc je później sprzedać w porcjach po 10% całej posiadanej ilości w naszym portfelu inwestycyjnym.

 

Instrumenty pochodne

Jest to ryzykowny, ale ciekawy sposób inwestowania. Jego zasada opiera się na zakupie kontraktów terminowych notowanych na największych światowych giełdach. Potrzeba tutaj odpowiednio wysokiego depozytu, ponieważ kontrakt lub opcja obejmuje minimalnie 1 kg złota.


Produkty strukturyzowane

W ostatnich czasach jest to dosyć popularny sposób inwestowania. Polega na tworzeniu koszyka aktywów, w którym umieszczamy złoto lub inne instrumenty finansowe takie jak np. miedź, ropa naftowa itp. Inwestorowi przysługuje prawo do skorzystania z zysków oraz gwarancji zwrotu zainwestowanego wcześniej kapitału.

 

Fundusze inwestycyjne

Decydując się na inwestycję w złoto możemy skorzystać z funduszy inwestycyjnych, które inwestują w ten metal. Do wyboru mamy fundusze otwarte, zamknięte oraz tzw. trusty. Zwykle portfele takich funduszy opierają się na akcjach kopalń oraz innych kruszców, a także kontrakty terminowe oparte na złocie. Część funduszu wybiera bezpośrednią inwestycję w złoto. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy dokonać analizy technicznej oraz fundamentalnej, w której pod uwagę brane są wskaźniki makroekonomiczne oraz związane z gospodarką światową. Wymienić tu należy przede wszystkim PKB, stopy procentowe, inflację, ceny surowców oraz produktywność, a także popyt i podaż złota. Na podstawie tych danych przy wykorzystaniu analizy technicznej, inwestorzy prognozują trend wartości złota w przyszłości.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją