Inwestowanie w nieruchomości

Wtorek, 6 listopad 2012

inwestowanie-w-nieruchomosci.jpg

Inwestować w nieruchomości możemy na dwa sposoby. Pierwszy z nich to inwestycje bezpośrednie, czyli lokowanie kapitału w nieruchomości lub inne aktywa. Drugi to sposób pośredni, który polega na wykupie udziałów oraz akcji lub papierów wartościowych.

Można równiez inwestować w przedsiębiorstwa, które zajmują się budową nieruchomości lub w konkretne projekty. Z tego względu wyróżnia się dwa rodzaje inwestycji: finansowe i rzeczowe.

Inwestowanie bezpośrednie

Inwestycje rzeczowe, które są najczęściej spotykaną formą, polegają na zakupie nieruchomości lub dzierżawny gruntu, budowli oraz budynków. W tym przypadku potrzebujemy większego kapitału, co najczęściej związane jest z zaciągnięciem kredytu lub pożyczki. Tym sposobem dochód gospodarstwa domowego może być pomniejszony o koszt kredytu. Wpływa to na zmniejszenie podatku dochodowego obliczanego od zysku. Dodatkowym atutem kredytu jest tzw. efekt dźwigni finansowej. Stopa zwrotu kapitału własnego jest wówczas wyższa od stopy oprocentowania kredytu.

Inwestycję w nieruchomości należy traktować jako długoterminową. Wysokie koszty transakcji i mała płynność nieruchomości mogą początkowo zniechęcać potencjalnych inwestorów. Trzeba przekalkulować koszty utrzymania nieruchomości, przewidzieć wzrost jej wartości i podjąć decyzję o inwestycji. W wielu przypadkach są to intratne inwestycje.

Inwestowanie pośrednie

Można również pośrednio zainwestować w nieruchomości nabywając udziały lub akcje przedsiębiorstw inwestujących na rynku. Inwestowanie pośrednie może również przybrać formę nabycia certyfikatów inwestycyjnych, czy zakupie papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką.

Jaki jest powód inwestowania w nieruchomości?

Odpowiedź jest prosta – żeby zarobić. Każda inwestycja ma na celu generowanie zysków. Nie inaczej jest również w przypadku nieruchomości.

Jak czerpać zyski z nieruchomości?

Pomysłów jest wiele, a są one uzależnione od specyfiki nieruchomości. Zarabiać można np. na wynajmie, reklamach, pobierając opłaty za parkingi czy sprzedając nieruchomość.

Poziom dochodowości danej nieruchomości zależy od wielu czynników. Głównymi czynnikami są rodzaj nieruchomości, jej lokalizacja oraz sposób zarządzania. Uzyskiwane dochody są rozłożone w czasie. Pomimo potencjalnie niższych zysków niż np. z akcji, nieruchomości są mniej podatne na wahania rynku (w tym inflację) i stanowią dobrą lokatę kapitału.

O atrakcyjności i stabilności tej formy inwestowania świadczyć może fakt, że w nieruchomości inwestują również fundusze emerytalne oraz firmy ubezpieczeniowe.

Inwestując w nieruchomości można również wykorzystać ulgi podatkowe. W niektórych przypadkach można odliczyć od podatku odsetki od kredytu, które traktowane są jako koszty.

Czy są wady tego rodzaju inwestycji?

Główne wady to niepodzielność inwestycji oraz wymóg posiadania znacznego kapitału. Problemy moga równiez wystąpić w okresie recesji kiedy chcemy sprzedać nieruchomość i zmuszeni jesteśmy zaniżać jej cenę.

Nie można również sprzedać części kapitału jak ma to miejsce w przypadku innych inwestycji np. w metale kolorowe, akcje, dzieła sztuki itp. Alternatywą jest zaciągnięcie hipoteki na nieruchomość lub pozyskanie współwłaściciela. Jest to jednak bardziej skomplikowany proces.

Kłopotliwe jest również zarządzanie nieruchomością, które wymaga nakładów finansowych. Wynajem, z którym wiąże się konieczność szukania najemców, prace remontowe i modernizacyjne i inne czynności są powodem dla którego dobrze jest zlecić zarządzanie nieruchomością profesjonalistom. Istnieje wiele firm zarządzających nieruchomościami, więc można wybrać coś dla siebie.

Ważnym aspektem jest również czas, który jest potrzebny na sprzedaż nieruchomości. Czasem trudno znaleźć kupca, a formalości również trwają dłuższy czas.

Ryzyko na rynku nieruchomości

Ryzyko na rynku nieruchomości nie jest duże i plasuje się gdzieś pomiędzy ryzykiem inwestycji w akcje, a obligacje.

Wpływ na ryzyko inwestycyjne ma kryzys krajowy (regionalny), nieoczekiwana inflacja, brak możliwości spłaty kredytu, wygaśnięcie umów najmu, wzrost stóp procentowych, niekorzystne zjawiska atmosferyczne, które powodują uszkodzenia nieruchomości, szybkie zużycie, zmianami prawnymi (szczególnie w prawie podatkowym).

Sylwetka inwestora

Najczęściej inwestorami są osoby, które kupują nieruchomości dla własnych celów. Głównie do zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa. Inną grupę stanowią inwestorzy, którzy czerpią korzyści z wynajmu nieruchomości. Kolejna grupa to spekulanci, którzy kupują nieruchomość w celu uzyskania szybkiego zysku. Wyróżnić możemy też inwestorów-akcjonariuszy, którzy swój kapitał lokują w akcje firm inwestujących na rynku nieruchomości.

Warto inwestować w nieruchomości?

Na pewno warto. Możemy zdecydować czy interesuje nas inwestycja bezpośrednia, czy pośrednia. Inwestycję taką można traktować jako dodatkową formę lokowania kapitału lub skorzystać z niej zamiast popularnych akcji i obligacji.

Nieocenione jest tu doświadczenie i wiedza. Należy dobrze ocenić czy warto zainwestować w daną nieruchomość. Pod uwagę trzeba wziąć otoczenie i jego planowany rozwój (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego), a także kondycję samej nieruchomości i możliwości jej spieniężenia (wynajem, sprzedaż).

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją