Inwestowanie w fundusze

Wtorek, 6 listopad 2012

inwestowanie-w-fundusze.jpg

Co jest ważne przy wyborze funduszu inwestycyjnego?

Zanim podejmiemy decyzję o przystąpieniu do inwestowania w fundusz, należy się do tego przygotować. Jeżeli sami nie orietujemy się w tej tematyce, dobrze jest skorzystać z porady osoby doświadczonej, np. doradcy finansowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że doradcy zarabiają na pozyskiwaniu klientów dla swoim partnerów. Mogą zatem nie zawsze być w pełni obiektywni.

Powinniśmy określić cel. Po wybraniu celu inwestycji, należy przygotować plan uwzględniający ryzyko, które jesteśmy w stanie podjąć.

Większe zyski wiążą się z wyższym ryzykiem. Można zarobić dużo i równie dużo stracić. Jeżeli inwestujemy ryzykownie, lepiej jest przeznaczyć na ten cel kwotę, któa nie jest nam mocno potrzebna. Kwotę taką możemy określić mianem "wolnych środków", które nawet jeśli stracimy nie wpłynie to mocno na poziom naszego życia.

Równie ważny jest horyzont czasowy inwestycji. Długoterminowe inwestycje pozwalają na zwiększenie ryzyka. Pomimo wahań wyceny w dłuższej perspektywie są większe szanse, że inwestycja będzie opłacalna. Czas lokowania kapitału w fundusze inwestycyjne nie powinien być krótszy niż dwa lata. Można przyjąć, że czas inwestycji powinien być wprost proporcjonalny do ryzyka wybranego rodzaju funduszu. Ryzyko może wzrastać wraz ze wzrostem czasu inwestycji.

Powinniśmy określić wielkość kapitału jaki możemy przeznaczyć na inwestycję. W zależności od tego jaką część naszego budżetu stanowi ten kapitał – należy minimalizować ryzyko. Im kapitał, który chcemy zainwestować stanowi większą część naszego budżetu domowego, tym bardziej powinniśmy minimalizować ryzyko inwestycji.

Wszelkie informacje na temat danego funduszu znajdują się w jego statucie. Jest to dokument określający strukturę funduszu - organizacyjną, prawną i zarządzającą.

Płynność (możliwość umarzania jdnostek) nie jest aż taka ważna. Fundusze inwestycyjne są przeznaczone do inwestowania długoterminowego i czas umarzania jednostek nie odgrywa znaczącej roli przy wyborze danego funduszu. Zależy to od indywidualnych preferencji inwestora i jego zapotrzebowania na kapitał.

Historia wyników funduszu - jest prawdopodobnie najbardziej popularnym kryterium wyboru funduszu. Pamiętajmy jednak, że pomimo tego, że stopa zwrotu jest ważna, to nie jest ona najważniejsza. Należy zwracać uwagę na zachowanie funduszu względem rynku. Nie zawsze wyniki historyczne mają odzwierciedlenie w przyszłości. Pewne jest to, że należy unikać funduszy ze "słabą historią", ale należy również ostrożnie wybierać spośród tych najlepszych.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją