Analiza techniczna

Wtorek, 6 listopad 2012

analiza-techniczna.jpg

Ma na celu przewidywanie zachowań cen w przyszłości na podstawie danych historycznych dotyczących poziomu cen oraz wielkości obrotów. Analityk techniczny nie bierze pod uwagę sytuacji gospodarczej i otoczenia analizowanej spółki. Skupia się jedynie na samych cenach i na podstawie ich zachowania wyciąga wnioski i spekuluje jak będą się one dalej zmieniać. Analiza techniczna może mieć szerokie zastosowanie w badaniu instrumentów finansowych, poczynając od akcji przez kontrakty terminowe czy rynek forex. Stosuje się ją zarówno w horyzoncie krótko jak i długoterminowym.

W analizie techniczej obowiązuje zasada, że wszystkie czynniki wpływające na spółkę mają odzwierciedlenie w jej cenie. W takim wypadku cena dostarcza wszystkich informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o inwestycji.

Głównym celem analizy technicznej jest zidentyfikowanie trendu we wczesnym stadium. Pozwala to na inwestowanie zgodnie z trendem (w myśl zasady "Trend is your friend"). Odwrócenie trendu poprzedzają przesłanki, które wskazują na jego zmianę.

W zasadzie analizę techniczną można określić mianem analizy psychiki inwestorów. Formacje cenowe występujące na wykresach są odbiciem nastrojów inwestorów, które aktualnie dominują na rynku. Zakładając, że zachowania ludzkie wpływające na wahania cenowe są niezmienne, możemy przewidzieć kierunek ruchu cen w przyszłości.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją