Czym jest kredyt konsolidacyjny?

kategoria: Finanse   dodane: 21/01/2022
W sytuacji, w której mamy do czynienia z windykacją, ostatecznym środkiem zaradczym jest ogłoszenie upadłości finansowej, czyli złożenie oświadczenia, według którego nie jesteśmy zdolni do dalszej spłaty rat. Takie rozwiązanie ciągnie za sobą jednak łańcuch konsekwencji, przez co zwykle poszukujemy mniej inwazyjnych alternatyw. Jedną z nich jest kredyt konsolidacyjny — tłumaczymy, w jaki sposób działa ten popularny instrument finansowy.

Czym jest konsolidacja zadłużenia?

 

Wielu z nas ma do czynienia z wieloma pożyczkami naraz, takimi jak chwilówki czy obciążenie na kartach kredytowych. Program konsolidacji zadłużenia jest instrumentem, który może pomóc nam w uzyskaniu nowego kredytu, którego przeznaczeniem będzie natychmiastowa spłata obecnych zobowiązań. Dzięki konsolidacji kredytowej mamy także możliwość zaoszczędzić nieco pieniędzy w perspektywie długoterminowej — można to osiągnąć poprzez wynegocjowanie korzystnej, stałej stopy procentowej. W przypadku gdy stopa naszego kredytu jest zmienna, w czasie okresu spłaty może znacznie wzrosnąć, narażając nas na dodatkowe koszta.

 

Czym kredyty konsolidacyjne różnią się od umorzenia długów?

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że konsolidacja kredytowa i umorzenie zadłużenia są całkiem różnymi produktami. Ideą konsolidacji długów, jak wcześniej wspomniano, jest regulacja całości zobowiązań i zamiana wielu rachunków w jedną miesięczną opłatę, która ułatwi dłużnikowi proces uwalniania się ze spirali zadłużenia. Umorzenie jest zaś spełnieniem obowiązku spłaty określonej części długu, a następnie — zwolnienie dłużnika z uregulowania pozostałych należności.

 

Gdy czas na poradzenie sobie z nawarstwiającymi się długami zdaje się mijać, warto rozważyć wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny.

 

Pomijając oczywiste korzyści tego rozwiązania, pojedyncza, łatwiejsza do spłaty miesięczna rata, może przynieść ulgę emocjonalną, która z kolei ułatwi porządkowanie naszych spraw finansowych.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją