Oszczędzanie oznacza zarabianie. Jak mądrze korzystać z karty debetowej?

kategoria: Finanse   dodane: 11/05/2022
Karty plastikowe są często używane tylko do robienia zakupów i płacenia rachunków za media. Ale z kartą debetową możesz nie tylko wydawać pieniądze, ale także zarabiać.

1. Oszczędzanie salda Niektóre banki oferują klientom oszczędnościową kartę debetową.

Oznacza to, że od salda na karcie naliczane są odsetki. Karty oszczędnościowe mogą czasami zastąpić lokatę bankową, na przykład, jeśli chcesz być bardziej elastyczny w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Oferują one miesięczne oprocentowanie porównywalne z oprocentowaniem lokaty, a właściciel może bez ograniczeń wypłacać i wpłacać środki. Z reguły banki ustalają dolny limit salda na karcie — na przykład, aby zarobić odsetki, na koncie musi być 500 zł. W pozostałych przypadkach warunki mogą się różnić w zależności od banku. Jeśli aktywnie korzystasz z karty, najbardziej opłacalną opcją jest naliczanie odsetek od dziennego salda: możesz rozliczać się kartą lub doładować ją bez utraty nagrody. Oprocentowanie określa bank. Czasami może on naliczać jeden procent na część kwoty, a zupełnie inny na resztę.

2. Korzystaj z karty kredytowej

Można skorzystać z karty oszczędnościowej i karty kredytowej z okresem, w którym nie płacisz żadnych odsetek od kredytu. Używaj karty kredytowej do codziennych zakupów, a następnie przelewaj na nią saldo z karty oszczędnościowej, gdy nadejdzie czas zapłaty. Jeśli przez miesiąc nie wydałeś żadnych pieniędzy na karcie oszczędnościowej, bank naliczy ci większe odsetki od salda. System ten będzie działał, jeśli będziesz przygotowany na przestrzeganie wszystkich terminów. W przeciwnym razie stracisz więcej, niż zarobisz. Oczywiście, limit karty kredytowej nie powinien przekraczać Twoich dochodów.

3. Zwrot pieniędzy

Aby zwiększyć lojalność klientów i zmotywować ich do częstszego płacenia kartą, banki oferują cashback, czyli zwrot części wydanych pieniędzy. Kiedy używasz swojej karty do płacenia w sklepie, sprzedawca płaci bankowi prowizję od każdej transakcji. Część z nich pozostaje w banku sprzedawcy, natomiast część pieniędzy systemy płatności przekazują do banku, który wydał Twoją kartę. Z tych środków zwracany jest cashback. Przy wyborze karty zwróć uwagę na warunki cashback. Czasami trzeba wydać określoną kwotę na karcie, aby otrzymać zwrot pieniędzy. Na przykład, w przypadku karty z nagrodami, bank może dać Ci cashback tylko wtedy, gdy wydasz 1000 zł lub więcej. Niektóre banki naliczają stały cashback na wszystkie produkty, inne — w zależności od kategorii zakupu. Należy również pamiętać, że zwrot gotówki może nie dotyczyć niektórych operacji, na przykład płatności za media, zakupu papierów wartościowych, zakładów bukmacherskich. Pamiętaj, że banki nie naliczają zwrotu gotówki za pieniądze wypłacone w bankomacie. Dlatego jeśli często korzystasz z gotówki — na przykład kupujesz produkty na rynku — karta cashback może być mniej opłacalna niż w przypadku korzystania tylko z płatności bezgotówkowych.

4. Dołącz do programu lojalnościowego

Niektóre banki nagradzają lojalnych klientów punktami lub zniżkami w sklepach partnerskich. To jest podobne do cashback. Różnica polega na tym, że nie dają Ci żadnych "prawdziwych" pieniędzy, tylko punkty. W zależności od warunków programu lojalnościowego można je wydać na zakupy w określonych sklepach, na kolację w restauracji lub na bilety lotnicze. Dokonując wyboru, weź pod uwagę specyfikę swoich wydatków. Na przykład, jeśli dużo podróżujesz, korzystne może okazać się posiadanie karty z milami, które można wymienić na przeloty lub pobyty w hotelach. Często możesz wybrać kategorie zakupów, za które chcesz otrzymać więcej punktów — np. artykuły dziecięce, spożywcze lub inne.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją