Kryptowaluta została stworzona przez Satoshi Nakamoto, anonimową grupę programistów, którzy w 2008 roku opublikowali białą księgę opisującą to, co nazwali „elektronicznym systemem gotówkowym peer-to-peer”. Ta grupa chciała stworzyć formę waluty, która nie musiałaby zależeć od banków lub innych instytucji finansowych, aby mogła być używana jako siła wyrównująca pomiędzy dowolnymi dwoma stronami na ziemi. Byłby również zdecentralizowany, więc żadna organizacja nie miałaby nad nim kontroli. Pierwszą wypuszczoną kryptowalutą był Bitcoin, który od tego czasu stał się najpopularniejszą obecnie używaną formą kryptowaluty – zwłaszcza w transakcjach online.
Co to jest kryptowaluta?
Bitcoin był pierwszą kryptowalutą lub cyfrową walutą, która została wprowadzona na świat. W 2008 roku osoba lub grupa ludzi pod pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikowała białą księgę na temat Bitcoina. Satoshi zasugerował, że Bitcoin może być używany jako elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer.
Bitcoin jest zdecentralizowany i nie jest regulowany przez żaden bank centralny ani instytucję finansową. Nie wymaga żadnej zaufanej strony trzeciej i można uzyskać do niego dostęp z dowolnego miejsca na świecie za pomocą połączenia internetowego i odpowiedniego sprzętu. Transakcje są weryfikowane przez węzły i rejestrowane w publicznych księgach zwanych blockchain.
Jak kryptowaluty wpływają na światową gospodarkę?
Kryptowaluty to waluty cyfrowe lub wirtualne, które wykorzystują kryptografię do generowania nowych jednostek waluty i weryfikacji transferu środków. Kryptowaluty nie są wspierane przez żaden rząd. Kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosi 300 miliardów dolarów, podczas gdy liczba osób zaangażowanych w handel kryptowalutami wynosi 30 milionów.
Główne cele kryptowalut to decentralizacja, anonimowość i opór cenzury. Usuwają również pośredników z transakcji, dzięki czemu zmniejszają koszty transakcji i umożliwiają użytkownikom wysyłanie środków do dowolnego miejsca na świecie z niskimi opłatami lub w ogóle bez prowizji.
Odbyło się wiele debat na temat regulacji kryptowalut. Niektóre kraje przyjęły przepisy dotyczące kryptowalut, podczas gdy inne całkowicie je zakazały. Na początku 2018 r. Korea Południowa wprowadziła zakaz ICO, które wywołały falę uderzeniową w społeczności kryptograficznej.