Czym jest konsolidacja zadłużenia?
Wielu z nas ma do czynienia z wieloma pożyczkami naraz, takimi jak chwilówki czy obciążenie na kartach kredytowych. Program konsolidacji zadłużenia jest instrumentem, który może pomóc nam w uzyskaniu nowego kredytu, którego przeznaczeniem będzie natychmiastowa spłata obecnych zobowiązań. Dzięki konsolidacji kredytowej mamy także możliwość zaoszczędzić nieco pieniędzy w perspektywie długoterminowej — można to osiągnąć poprzez wynegocjowanie korzystnej, stałej stopy procentowej. W przypadku gdy stopa naszego kredytu jest zmienna, w czasie okresu spłaty może znacznie wzrosnąć, narażając nas na dodatkowe koszta.
Czym kredyty konsolidacyjne różnią się od umorzenia długów?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że konsolidacja kredytowa i umorzenie zadłużenia są całkiem różnymi produktami. Ideą konsolidacji długów, jak wcześniej wspomniano, jest regulacja całości zobowiązań i zamiana wielu rachunków w jedną miesięczną opłatę, która ułatwi dłużnikowi proces uwalniania się ze spirali zadłużenia. Umorzenie jest zaś spełnieniem obowiązku spłaty określonej części długu, a następnie — zwolnienie dłużnika z uregulowania pozostałych należności.
Gdy czas na poradzenie sobie z nawarstwiającymi się długami zdaje się mijać, warto rozważyć wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny.
Pomijając oczywiste korzyści tego rozwiązania, pojedyncza, łatwiejsza do spłaty miesięczna rata, może przynieść ulgę emocjonalną, która z kolei ułatwi porządkowanie naszych spraw finansowych.