1. Poleganie co miesiąc na sile woli
Teoretycznie wydaje się to proste — odkładaj X pieniędzy przez Y miesięcy, a osiągniesz swoje cele finansowe. Wszystko, co musisz zrobić, to odkładać co miesiąc określoną kwotę na konto oszczędnościowe. Ale jeśli już próbowałeś tego podejścia, wiesz, co zwykle dzieje się potem — życie. Pojawiają się nieplanowane, pilne wydatki i nieprzewidziane sytuacje.
Postanawiasz, że odłożysz oszczędności tylko na miesiąc, ale następnym razem zdarzy się coś innego lub trafisz na lukratywny zakup.
Siła woli nie jest w takich przypadkach zbyt pomocna. Zamiast tego zautomatyzuj transfer swoich oszczędności.
2. Kupowanie najtańszych rzeczy
W dłuższej perspektywie takie zakupy okazują się bardziej kosztowne. Pamiętaj, że towary wysokiej jakości są trwalsze. Na przykład tanie buty szybko się zużyją i stracą swój wygląd, natomiast drogie buty przy odpowiedniej pielęgnacji będą cieszyć nas przez wiele lat.
Podejdź więc do oszczędzania mądrze — szukaj ofert, które są najlepsze w dłuższej perspektywie. I nie daj się nabrać na sztuczki marketingowe — to, że produkt ma zniżkę, nie oznacza, że stanie się dla Ciebie opłacalnym zakupem.
3. Oszczędzanie dopiero po uwzględnieniu innych wydatków.
Jeśli myślisz, że możesz "pozwolić sobie" na oszczędzanie tylko tego, co zostaje na koniec miesiąca, nigdy niczego nie zaoszczędzisz.
Uczyń z oszczędzania priorytet w swoim budżecie. Po pierwsze, oblicz, ile potrzebujesz na podstawowe wydatki (mieszkanie, jedzenie, transport, opieka zdrowotna). Następnie odejmij od salda kwotę, którą chcesz zaoszczędzić. I dopiero potem rozdziel pozostałe fundusze.
Jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na oszczędności i pokrycie podstawowych wydatków, zastanów się, jak możesz ograniczyć swoje wydatki i zwiększyć dochody.
4. Całkowite wyrzeczenie się przyjemności.
Jeśli chcesz oszczędzać na jakiś większy cel (np. emeryturę), może się wydawać, że musisz ograniczyć się do wszystkiego od razu. Takie podejście zwykle nie działa.
Kiedy rezygnujemy ze wszystkiego, co przynosi nam radość, czujemy się nieszczęśliwi i pozbawieni. A to sprawia, że chcemy zrezygnować z oszczędzania i kupować, co tylko chcemy.
Odłóż trochę pieniędzy na hobby i przyjemności, aby życie nie zaczęło wydawać się nie do zniesienia. I naucz się dobrze bawić za mniejsze pieniądze. Na przykład, zamiast iść do kina lub restauracji z przyjaciółmi, spotkaj się w czyimś domu. Gotuj obiad i oglądaj razem filmy, a przekonasz się, że jest to równie przyjemne.